Asute arhiveeritud lehel. Mine värske Arvamusfestivali lehele.

Arvamusfestival Narvas

 

Festivalist Kava Ala kaart Toetajad Korraldajad Kontakt


21. mail toimub juba teine Arvamusfestival Narvas, kuhu on oodatud aktiivsed inimesed, kes soovivad kaasa mõelda meie kõigi tuleviku osas. Mis on Arvamusfestival Narvas? Tegemist on teise eelfestivaliga, millest korraldajad loodavad luua traditsiooni nagu on Arvamusfestival Paides, mis toimub tänavu 12.-13. augustil juba neljandat korda.Logo_AF Narva 2016_sinine

Korraldajad soovivad luua poliitiliste eesmärkideta arutelu- ja mõttevahetuspaiga, mille eesmärk on arendada arutelu- ja suhtluskultuuri kogu Eestis ning inspireerida siin elavaid inimesi oma elu mõjutavatel teemadel mõtlema, sõna sekka ütlema ja muutusi ise eest vedama.

Festivalialal on avatud kohvikud ja lasteala.

Sissepääs on tasuta
Külasta ka Arvamusfestival Narvas 2016 Facebooki lehte.


 

Festivali ala kaart Üles

image


 

Arvamusfestivali Narvas toetavad Üles
 Sponsorid:
Allianss Arhitektidsmart_kindlustusmaakler_logoGreensEFAabreviation-en
Flag Emb Text Below  valismin_3lovi_est

Partnerid:
etv_pluss-3SA_NM_logo_CMYKBasic CMYK
logo_narva_etJõhvi kontserdimajaEV100MISAElronI-Viru MaavalitsusTöötukassa P-Rannik  70ec4857-27ac-4d58-91af-bbd8f827ca93Narva Gatevabalava_red_logo  valitsus_3lovi_est


 

Kava Üles
21. mai
8:52-11:35  ELRONi ja ETV+i erirong Tallinn-Narva
Kui kaugel on Ida-Viru?

Miks progressiivsemad ja uuemad trendid jõuavad piirkonda nii suure hilinemisega, kui üldse jõuavad? Kas põhjus on inimestes, liidrite puudumises, võimuolijate meelestatuses, infrastruktuuri puudumises või hoopis regionaalpoliitika prioriteetides? Otsime vastusi nendele küsimustele sõites üheskoos rongis Tallinn -Narva.

Arutelus osalevad: Tatjana Lavrova – EV100; Martin Aadamsoo – Digix.eu Arutelu korraldavad ja viivad läbi ETV+ ja EV100. Modereerib Jana Pavlenkova, Ida-Viru maavalitsuse arengunõunik.

Arutelu otseülekanne portaalis etvpluss.err.ee

11:00-12:00  Allianss Arhitektid avab ukse Narva Vaba Lava ruumidesse
Arhitekt Indrek Tiigi avab uksed kavandatava Narva Vaba Lava ruumidesse. 1986. aastal ehitatud Baltijetsi büroo ja kultuurimaja komplekshoone on seisnud pikalt rahvale suletuna. Nüüd on harukordne võimalus heita pilk ajas seisma jäänud uhkele teatrisaalile. Saab kuulda ka otse arhitektilt plaanidest, mis selle saaliga seotud. Nimelt on Indrek Tiigi üks tulevase teatrihoone eeleskiisi arhitektuurse lahenduse autoritest. Lisaks ruumiplaanidele tuleb arutlusele ka teatri programmi visioon, mille peaeesmärgiks on rikastada kohalikku kultuurimaastikku interdistsiplinaarsete etenduskunstidega.

Huvilistel palume koguneda Linda tn 2 asuva hoone peasissepääsu juures kell 11:00.

11:00-12:00  Kultuuriprogramm – hommikune sissejuhatus festivali 
12:00-12:05  Arvamusfestivali tervitus
 Esimene arutelulava
12:05-13:30  Sa vaene hüljatud Ida-Virumaa
Arutelu fookuses on senised Narvat ja regiooni laiemalt puudutanud riiklikud otsused ning tegevuskava edaspidiseks – kas riik on seni Ida-Virumaal toimetanud heaperemehelikult; kuidas ja kas peaks pehmendama sotsiaalset surutist piirkonnas; kas lahendus regiooni probleemidele peitub suhete kordaseadmises idanaabriga; kuidas praegusest olukorrast tulla välja jne. Arutelu juhib endine pikaaegne Tartu Ülikooli Narva Kolledži direktor Katri Raik. Arutelust võtab osa Tiit Vähi, Siim Kallas, Indrek Tarand ja Marina Kaljurand.
13:30-15:00 Inimesed sahtlites. Mikrorajoon – kas ühiselamu või eraklate kogum
 Kas meie (Ida-Viru) linnad on inimsõbralikud? Kas ja mil moel oleks vaja olemasolevat linnakeskkonda muuta (näiteks Narva näitel)? Kas sektsioonelamutega vabaplaneeringulistel mikrorajoonidel on tulevikku? Kas tegu on iseloomutu anonüümse elukeskkonnaga või omanäoliste ajastule iseloomulike huvitavate kooslustega? Kas ja mil määral on nende keskkond muutnud neis elavate inimeste käitumismalle ja identiteeti? Kas eri mikrorajoonidel on üldse oma identiteet ja nägu ja kuidas see avaldub neis elavates inimestes? Kas nende senist struktuuri, ülesehitust ja logistilist korraldust peaks muutma? Kui, siis kuidas ja mis suunas seda teha? Arutelu juhib Narva linnavalitsuse muinsuskaitse inspektor Madis Tuuder. Osavõtjateks on arhitektid ja linnaplaneerijad nii regioonist kui mujalt Eestist.
15:00-16:30  Ida­-Viru meediapeeglis – ilus või kole?
Ida­-Virumaa suhtes on aastakümnete jooksul mujal Eestis ja ka välismaal kujunenud välja stereotüübid, mida kohalikud inimesed peavad sageli ülekohtuseks või siis põhjendamatult ülevõimendatuks. Miks paistab Ida­-Virumaa üleriigilises meediapildis silma rohkem narkomaania, korruptsiooni ja muude negatiivsete teemadega, aga mitte mitmekesise kultuuri­ ja spordielu või kauni loodusega ja toredate inimestega? Miks räägitakse rahvusvahelises meedias, et Narva on järgmine Krimm? Mis pälvib tähelepanu ja mis jätab külmaks ning miks? Mida saaks Ida-­Virumaa ise teha, et end meediapeeglist vaadates hea tunne tekiks? Arutelu juhib Põhjaranniku peatoimetaja Erik Gamzejev. Arutelust võtavad osa Sergei Stepanov (Narvskaja Gazeta peatoimetaja, ETV+ saatejuht), Maarja Lõhmus (ajakirjanik ja Tartu Ülikooli õppejõud), Ilmar Raag (valitsuse strateegilise kommunikatsiooni nõunik) ja Roald Johannson (ajakirjanik). Arutelu korraldab ajaleht Põhjarannik.
16:30-18:00  Maakonnakeskus Konju
Hiljuti kõlas idee tuua maakonnakeskus Jõhvist Narva. Haldusreformi kavad pole veel maakondi tõsisemalt ette võtnud, aga arutame ikka – misasi see maakond ja maavalitsus on? Milleks? Seadus ütleb sisuliselt vaid seda: “maavanem esindab maakonnas riigi huve ning hoolitseb maakonna tervikliku ja tasakaalustatud arengu eest”. Mida see tähendab? Pealegi, kas hoolitsemiseks on oluline, kust kohast seda teha? Miks ei võiks olla maakonnakeskuseks näiteks Konju või Alajõe? Või piirduda riigibussiga? Mida tähendab maakonnakeskuseks olemine ühele asulale? Kas see on ihaldusväärne tiitel või kaasneb sellega ka materiaalseid hüvesid? Arutelu juhib Narva kolledži õppedirektor Aet Kiisla. Arutelus võtavad osa haldusreformiga tegelenud spetsialistid ja aktiivsed kõrvaltvaatajad. Aare Ristikivi on Hugo Treffneri Gümnaasiumi ühiskonnaõpetuse õpetaja ja arendusjuht. Vallo Reimaa on Tartu Tamme Kooli direktor ja endine regionaalminister. Maria Uuetoa on kooliõpetaja Kiviõli 1. Keskkoolis. Mihkel Laan on praeguses haldusreformis liitumiste konsultant.
 Teine arutelulava
12:30-13:45  Miks Narva on selline nagu ta täna on?
 Ei räägita välispoliitikast. Ei räägita sisepoliitikast. Ei räägita ka Narva kohalikust poliitikast. Laval on narvakad, kes räägivad Narvast. Kes on see müstiline narvakas? Miks on elu ja enese teostamise kohaks valitud just Narva? Milline on Narva tulevik, kui vanem põlvkond läheb oma teed ning noored valivad ärasõidutee? Ja kus kurat jäävad need eestlased, kes soovivad Narvat üles ehitada? Arutelu juhib Jaanus Villiko ning kaasa mõtlevad järgmised narvakad : Jüri Nikolajev, Maria Ossipovski, Maksim Afanassev, Sergei Žuravljov, Ingrid Erilaid ja Viktoria Korpan.
13:45-15:00 Sõita mitte jääda
 Teemaks on noored Ida-Virumaal. Kuidas olla äge noor ning kuidas saada tegusaks nooreks, kes juba täna meie ühist sotsiaalset ja majanduslikku keskkonda kujundab. Kas jääda või lahkuda ning miks? Mis paneb noori Ida-Virumaalt lahkuma? Kas kohapeal on eneseteostamise võimalusi? Kas Ida-Viru noorsoopoliitika soosib noorte panustamist? Arutelu toimub Foorum-teatri põhimõttel. Arutelus osalevad: Anastassia Umrihhina, Narva Kesklinna Gümnaasium; Leonid Ljutskevitš, Sillamäe Gümnaasium – muusik, sportlane, väitlusklubi kohtunik, noor ajakirjanik; Ginta Baranauskaite, Ahtme Gümnaasium – õpilaste nõukogu esindaja, ENTRUMi finalist, videooraatorite konkurssi võitja; Aleksei Gerasimov, Kohtla-Järve Järve Vene Gümnaasium – õpib muusikakoolis, mängib jalgpalli, osales teatri projektis Carpe Diem; Artjom Poljak – Õpilasesinduste Liidu juhataja, Narva Kolledži tudeng; Aleksandra Pavlenkova – noor klaasikunstnik (kolis piirkonnast välja enesearendamise eesmärgil). Aruteluteemat modereerib ETV+ saatejuht Dmitri Fefilov. Arutelu korraldavad ETV+, EV100, Ida-Viru Maavalitsus.ETV+ teeb arutelust otseülekande ETV+ portaalis etvpluss.ee
15:00-16:30 Kas kaine elu Narvas on müüt?
 Augulised teed, kaasaaegsete kontserdisaalide ja spordirajatiste puudus. Kõrge kuritegevustase, alkoholismi ja narkomaania probleemid. Kas Narva on tõesti selline koht, kus reedest pühapäevani võib uinuda ja elust kergendust saada vaid alkoholi abil? Kas väide, et Narvas elavad vaid narkomaanid, kes ei tee muud kui käivad Jaanilinnas viina ostmas, on müüt või tõde? Kas vastab tõele, et Narvasse ei taha keegi kolida, sest see on tupik, millest pole edasi pääsu? Et eesti keelt ei raagi Narvas isegi eestlased, sest kardavad seda teha? Millisena näevad oma kodulinna narvakad täna ja lähitulevikus?Arutelus osalevad: pedagoog Aleksandr Nesterenko; Ida-Viru Maavalitsuse arengunõunik Jana Pavlenkova; ööklubi Ro-Ro omanik Roman Boiko; jalgpalliklubi Narva United esindaja Oleg Kašin; ettevõtja ja ühiskondlik tegelane Anton Ossipovski; Narva Eesti maja projektijuht Anna Markova. Arutelu modereerivad ERR ajakirjanikud Dmitri Pastuhhov ning Artur Tooman.

Otseülekanne ETV+ portaalis etvpluss.err.ee

16:30-18:00 Kodanikuajakirjandus
Kas ainult Delfi kommentaator, anonüümne vihakõne ja kajakakisa prügimäel või alternatiiv traditsioonilisele meediale? Kas on mõtet teha raadio- või telesaadet, mida kuulab internetis paarkümmend inimest ja heal juhul arhiivist paarsada? Millega mõjutavad ühiskonda kogukonnaraadiod ja facebooki või teiste sotsiaalvõrgustike kommuunid? Arutelu juhib Ago Gaškov, osalevad kodanikuajakirjanduse fännid ja vastased.
18:00-18:05  Arvamusfestivali ametlik lõpetamine
19:00-20:00  Ekskursioon Kreenholmi
 Narva jõel, linnast veidi kõrgemal, asub kahe astanguga juga, mis kunagi oli Euroopa veerohkeim juga. Nüüd on joa astangud enamasti kuivad, vaid suurvee ajal lastakse neile liigvett. Astangute vahel on Kreenholmi saar. XIX sajandil ehitati joa äärde kuulus Kreenholmi Manufaktuur, mis tollel ajal oli Vene impeeriumi suurim vabrik. Vabriku ümbrusesse kujunes kompaktne tööstusarhitektuuri kompleks, kuhu kuulusid vabrik, haigla, tööliste kasarmud, direktorite majad, Kreenholmi park. Seda kõike on võimalik minna uudistama giidi saatel vahetult pärast põhiprogrammi, algusega orienteeruvalt kell 18:15. Kogunemine lossipargis, ekskursioon on tasuta!
18:27-21:15  Narva-Tallinn ELRONi rong
21:00-22:00  Tour d’ÖÖ XXXI Narva
 Jalgratturite ühissõit Tour d’ÖÖ tuleb koostöös Narva [eel]arvamusfestivaliga ja paneb Eestimaa idakalda ratturitest kihama!

Laupäeval, 21. mai stardime kell 21.00 Narva raekoja platsilt ja veereme läbi hämarduva linna festivali peole. Vaja ei ole selleks muud, kui sõidukorras ning tuledega varustatud jalgratast. Osalejatele jagame spetsiaalseid kodarakaarte.

Kui tuled Narvast kaugemalt:
a) paki enda ja oma sõbra ratas autole (kui endal transpordivõimalus puudub, kuuluta allpool, ehk saab keegi aidata)
b) tule rongiga.
c) vänta otse Narva

21:00-22:00 ETV+ kinoprogramm „Aktuaalne Narva“
 Koostöös telekanaliga ETV+ saab rahva ette toodud ca tunni pikkune kinoprogramm, mis viib meid ajas tagasi ning läbi mille on võimalik teha põgus pilguheit Narva ja Ida-Virumaa lähiminevikku. Nii on võimalik kõigil osalejatel olla vahetult hindajaks sellele, et kas elu Narvas on läinud rohkem edasi, või siis hoopis tagasi. Vaatajate ette tulevad erinevad klipid ERRi videoarhiivist, mis kajastavad ürituse toimumise sündmuspaika. Sisse on pikitud nii klippe „Aktuaalsest Kaamerast“ kui ka erinevatest saadetest. Üritus on tasuta ning  toimub Joala 18 asuvas hoones.„Aktuaalne Narva“ esilinastub teleeetris 5. juunil telekanalis ETV+.
22:00  Afterparty klubis Ro-Ro
 Kõik üritusel osalejad saavad suunduda pärast programmi art-klubisse Ro-Ro. Esinevad nii välis- kui ka kodumaised artistid. Kõigile käepaelaga külastajatele on sissepääs tasuta. Pidu kestab hommikuni…
Festivali alal toimub veel
12:00-18:00  Töötukassa ala
Lisaks põnevale arutelule on töötukassa telgis avatud ka karjäärikohvik ning kohapeal toimub soovijatele karjäärinõustamine. Jagatakse vajalikke infomaterjale ning vastatakse küsimustele töötukassa teenuste kohta.

Kell 13.30 korraldab Eesti Töötukassa arutelu teemal „Vähenenud töövõimega inimene – võrdväärne ühiskonna liige“

Töötukassa ootab osalema inimesi, kes soovivad maailma paremaks muuta. Inimesi, kes oskavad mõelda, kuidas saab, mitte otsida põhjusi, miks ei saa. Töövõimereform annab võimaluse vaadata vähenenud töövõimega inimesi uue pilguga ning kummutada mitmeid nendega seotud eelarvamusi. Arutelu toimub praktilise ajurünnaku vormis. Arutelu juhib töötukassa sisekoolitaja Sabina Trankmann. Arutelus osalevad Anneki Teelahk, Peep Peterson, Arne Kailas, Ljubov Zvereva, Vladimir Naumov.

12:00-18:00  Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed ala
Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie inimesed (MISA) on sel aastal Narva [eel]arvamusfestivalil kohal infotelgiga, kus käesoleval aastal on peamine rõhk eesti keele õppe ja praktika võimaluste tutvustamisel. Üheskoos saab harjutada eesti keeles rääkimist ja küsida ka nõu ning abi Keelekliki e-õppe keskkonna eesti keele õpetajalt. MISA nõustajad jagavad teavet ka teiste eluoluliste teemade ja küsimuste kohta.

MISA osaleb festivalil ka määratlemata kodakondsusega isikute olukorda käsitleva arutelu organiseerimisel.  Kell 15:00 viiakse partnerite abiga läbi arutelu teemal “Määratlemata kodakondsusega isikute tulevik: müüdid ja tegelikkus”. Teema tõstatamise eesmärgiks on kummutada määratlemata kodakondsusega isikute teemal levivaid müüte ja väärarusaamu, jagatakse infot ja selgitusi ning arutletakse, kuidas kodakondsuseta inimeste arvu veelgi  vähendada.

12:00-18:00 ETV+ ja EV100 kohvik
Kohvikuala on avatud kõigile festivali osalejatele. Suurepärane võimalus tutvuda uute inimestega ja nautida head seltskonda. Kohvikus pakutakse teed ja kohvi ning taustaks mängib mõnus muusika. Kohvikualal asub EV100 kingituste ideede tahvel, kuhu iga soovija saab panna kirja, mis kingitust ta sooviks saada või kingida EV 100 juubeliks.
12:00-18:00 Tartu Ülikooli Narva Kolledži sõprade lasteala
Festivali lasteala ootab erinevates vanuses osalejaid! Lastealal leidub fotonurk, kus saab naljakaid pilte teha ja hiljem neid netist alla laadida. Toimub anima-töötuba, on võimalik mängida laua- ja spordimänge ning joonistada. Lisaks, on palju üllatusi!
12:00-18:00  Kõnetool
Hyde Park’ist innustust saanud vaba kõnetool, kus kõigil soovijatel on võimalik pidada kõnesid ükskõik, mis teemal ning avaldada oma arvamust.
12:00-18:00  Toiduallee

 

Korraldajad Üles

Arvamusfestivali Narvas korraldavad:


Ivo Posti on põline tartlane, kes töötab Narva Muuseumis teadusjuhina ning on nüüdseks juba veidi alla aasta olnud narvakas. Elukoha muutus on tähendanud ka kogu isikliku aktiivsuse koondumist Narva ja seega on ka [eel]arvamusfestivali projektijuhtimine üsna loomulik jätk senisele ühiskondlikule tegevusele, mis on liikunud poliitikast akadeemiliste üliõpilasorganisatsioonideni ja laiahaardelisele tööelule ooperist ajalooni. Festivali korraldamisega loodab Ivo anda järjekordse tõuke kodanikuühiskonna arengusse regioonis, et kohalikud näeksid võimalusi ise midagi oma elujärje parandamiseks ja linna arendamiseks ära teha. Ivo leiab, et Narva on imedemaa, kus igaühel on võimalik anda oma panus linna edenemiseks ja jätta oma jälg maha.

Andreas Vaks on pärit Tartust, aga tänu oma igapäevasele tööle tegutseb ta juba mõnda aega Narvas ja Ida-Virumaal. Arvamusfestivali korraldustiimiga liitununa loodab ta anda oma panuse, et Eestis elavad inimesed saaksid rohkem teada siinsest regioonist ning et kohalikud omaksid võimalust arutlemaks elu ja olme üle, mis kohati on väljunud mõnusa elu piiridest. Andreas usub Narva potensiaali olla ka tulevikus linn, mis koosneb inimestest kes tahavad senisest rohkem panustada kodanikuühiskonna ülesehitamisse ning kes ei lepi lihtsalt oma kodukoha vaikse hääbumisega. Narva [eel]arvamusfestivali raames vastutab Andreas partnerite heaolu eest.

Margus Gering on elanud ja kasvanud Narvas. Õpingute ja töö tõttu on elanud nii Tartus kui Tallinnas, kuid süda kuulub endiselt armsale kodulinnale. Vabatahtliku tegevuse kaudu püüab igal võimalusel panustada Narva linna ja kogukonna arengusse. Narva [eel]arvamusfestivali korraldamine on tema hinnangul hea võimalus omandada uusi oskusi ja kogemusi ning seeläbi juurutada Narvas, aga ka laiemalt Ida-Virumaal ja Eestis, head arutelutava ning kodanikuühiskonna nähtavust ja aktiivsust. Margus on veendunud, et riik olemegi “meie”, iga kodaniku õigus ja kohustus on hoolitseda oma riigi heakäigu eest. Narva [eel]arvamusfestivali korraldamisel vastutab Margus turunduse ja reklaami eest.

Ago Gaskov on sündinud ajaloolisel Võrumaal, aga migreerunud järjekindlalt põhja poole ning viimased 33 ja pool aastat püsinud Virumaal. Narva [eel]arvamusfestivali kommunikatsioonijuhina püüab lähendada Narvat ja ülejäänud Eestit. Nagu ka teised Narva [eel]arvamusfestivali korraldajad, on ta veendunud, et ei tohi vastandada elanikke, omavalitsust ja keskvõimu, et ei ole müstilist „riiki“, mis kiusab Narva linna, vaid riik on ka iga narvalane ja Peetri platsil asuvad kohaliku võimu asutused. Narva eelarvamusfestivalil vastutab Ago ajakirjandusega suhtlemise eest.

Allan Kaldoja on sündinud Narvas ja suvitanud Narva-Jõesuus – ta kannab seda kanti südames. Kuna Allan on noor mees, kel käed-jalad küljes, üritab ta Narva heaks ka midagi käegakatsutavat teha. Nii loob ta praegu Narva Vaba Lava kultuurikeskust. Allan oli hea meelega nõus aitama, kui kuulis, et sõbrad Narva [eel]arvamusfestivali korraldavad. Allan proovib [eel]arvamusfestivali rahalisi toetajaid leida.

Kristiina Ling on eelfestivalide koordinaator ehk kontaktisik kohalikele meeskondadele, kes soovivad oma kodukohas korraldada Arvamusfestivali eelüritust. Narva [eel]arvamusfestivali vahva tiimiga koostöös on Kristiina soov aidata korraldada Ida-Virulasi aktiivselt kaasav sõnarockipidu, mis toob esile piirilinna eripära ning kus mõnusas atmosfääris saavad tuule tiibadesse kohalikku elu edendavad mõtted.

Oleks naiivne arvata, et kuue inimese kaasabil valmib Narva üks olulisemaid sündmusi. Tegelikult on Narva [eel]arvamusfestivaliga seotud sõbrad ja kolleegid Tallinnast, Paidest, Tartust kui ka mujalt Eestist. Kuna tegemist on ikkagi Arvamusfestivaliga Narvas, siis kõige suuremad tänud ja kummardused kuuluvad nendele paljudele vabatahtlikele Narvas, kes ürituse eel ja päeval oma panuse annavad. Näiteks Anton Pratkunas hoolitseb selle eest, et 21. mail oleks iga osaleja vaim ja keha vilgas. Maria Kullamägi kannab hoolt, et kõik vajalik tehnika ja atribuutika jõuaks õigel ajal õigesse kohta. Anna Markova suudab enda ümber koondada Narva kõige tublimad ja aktiivsemad noored vabatahtlikud. Narva [eel]arvamusfestivalil räägitakse erinevates keeltes, meie pressiteateid ja postitusi aitab tõlkida Anna Judina ja Katrin Pindre.

 

Küsi julgelt lisainformatsiooni Üles

Ivo Posti
Narva Arvamusfestivali projektijuht
5663 7255
ivoposti@gmail.com
www.arvamusfestival.ee/narva

 

Ago Gaskov

kommunikatsioonijuht
5043 532
ago.gaskov@gmail.com
www.arvamusfestival.ee/narva