Kommentaarid Kanep – päästja või laastaja? kohta https://2016.arvamusfestival.ee/kanep-paastja-voi-laastaja/ AF2016 Fri, 29 Jan 2016 21:33:53 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.19 Kirjutas Mart K. https://2016.arvamusfestival.ee/kanep-paastja-voi-laastaja/#comment-277 Sun, 16 Aug 2015 18:51:34 +0000 http://2016.arvamusfestival.ee/?p=8331#comment-277 “tõsiasi, et kanepi tarvitamine võib olla hüppelauaks kangemate narkootikumide tarvitamisele kui ka fakt, et inimestel pole vaja lisaks alkoholile ja tubakale veel üht legaalset narkootikumi.”

Need ei ole “faktid” ega “tõsiasjad”, vaid arvamused, mida tuleks enne faktiks kuulutamist teaduslikult mõõta. Teadusliku uimastipoliitika edendamise rahvusvaheline komisjon ICSDP on võtnud empiiriliselt hinnata 13 kõige levinumat väidet kanepitarvitamise, selle kahjulikkuse ja kanepituru ohjeldamise meetmete kohta ning leidnud suurema osa neist nõrgad olevat. Näiteks ei kinnita teadusandmed arvamust, et kanep on hüppelaud kangemate ainete juurde või et see on sama ohtlik kui heroiin. Samas möönab aruanne, et väited, nagu oleks nüüdisaegne kanep mitu korda kangem vanaaegsest ja nagu pärsiks kanepi pruukimine — eriti noores eas — kognitiivset sooritust, vastavad enam-vähem tõele (tõendid hinnati “mõõdukateks”). Columbia ülikooli psühholoogia- ja psühhiaatriaprofessor ning komisjoni liige Carl Hart nentis, et valeväited õõnestavad üldsuse teadlikkust neist probleemidest ja toovad kokkuvõttes kaasa kahjulike poliitilisi otsuseid.

Link uurimuse kokkuvõttele (PDF, 21 lk): http://d3n8a8pro7vhmx.cloudfront.net/michaela/pages/61/attachments/original/1439332287/Using_Evidence_to_Talk_About_Cannabis.pdf

]]>
Kirjutas Mart K. https://2016.arvamusfestival.ee/kanep-paastja-voi-laastaja/#comment-276 Sun, 16 Aug 2015 18:33:19 +0000 http://2016.arvamusfestival.ee/?p=8331#comment-276 “Seaduste alusel ei ole võimalik ka kanepiga piisaval määral teaduskatseid teha.” — Ka see pole päris õige. Riiklikult rahastatud loomkatsed on Eestis võimalikud, inimkatsetega on, mõistagi, keerulisemad lood. Aga seadus ei välista neidki. Paneelis käis jutt USA — maailmas kõige rohkem teadusuuringuid avaldava riigi š— piirangute teemal. Seal nimelt ei ole riiklikult rahastatud kanepiuuringuteks lubatud kasutada muud kui riiklikult kasvatatud kanepit, mida a) lubatakse harva isegi pärast aastatepikkust bürokraatiakadalippu ja b) on ainult ühte sorti, millel pole nüüdisaegse mitteföderaalse kanepiga palju sarnasusi. Pealeselle keelavad sealsed eeskirjad riiklikult rahastada uuringuid, mille eesmärk on välja selgitada esimese, kõige hullemate narkootikumide nimekirjas olevate ainete kasulikke mõjusid, mistõttu “väravavalvuriks” määratud NIDA (USA narkootikumide kuritarvitamise uurimise instituut) ei saagi lubada taimsete kannabinoidide väljastamist nende positiivsete tervisemõjude mõõtmiseks. Õnneks on mitmed NIDA rahastatud kanepiuuringud näidanud oodatule vastupidist tulemust (vt Tashkin ja kopsuvähk) ja mujal maailmas piiranguteta tehtud uuringud annavad samuti mõista, et hüved on suuremad kui kahjud.

]]>