Warning: Use of undefined constant slug - assumed 'slug' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data01/virt39692/domeenid/www.arvamusfestival.ee/2016/wp-content/plugins/arvamusfestival/af.php on line 544
Arvamusfestival Kagu-Eestis - Arvamusfestival 2016
Asute arhiveeritud lehel. Mine värske Arvamusfestivali lehele.

Arvamusfestival Kagu-Eestis

FB cover_ver2

Festivalist Kava Ala kaart Toetajad Korraldajad Kontakt
Kokkuvõtted

22. juulil 2016 algusega kell 12 ootavad kagu-eestlased kõiki [eel]arvamuste küüsis „vaevlevaid“ huvilisi esimesele Kagu-Eesti [eel]arvamusfestivalile, mis leiab aset Eesti kõige ilusamal teel – Postiteel paiknevas Eesti Maanteemuuseumis!

Kagu-Eesti [eel]arvamusfestivali eesmärk on arendada arutelu­ ja suhtluskultuuri ning motiveerida kagu-Eestis elavaid või selle piirkonnaga seotud inimesi mõtlema Kagu-Eestile olulistele teemadele, nende kohta arvamust avaldama ning muutusi ellu kutsuma.

Kagu-Eesti [eel]arvamusfestival on 12.–13. augustil Paides toimuva Arvamusfestivali tütarsündmus.

See on Kagu-Eesti esimene appikarje, järelehüüe ja ülistuslaul!

Põnevate teemaalade kõrvalt leiab ka kohalikul traditsioonil ja toorainel põhinevaid vahepalasid pakkuvad pop-up kohvikud. Kohal on Kolotsi kitsetalu, OÜ Võrumaa maitsed ja Mardimäe mahetalu. „Uksed avab“ ka Metsarestoran, kus menüüs grillil ja lõkkel valmistatud toidud. Kõige kosutavama kõhutäie saab aga Maanteemuuseumi kompleksis asuvast Varbuse Teemajast, kus on võimalus endale ise salat kokku panna, nautida erinevaid suppe või toekamat praadi.

Viimane paneel lõpetab oma arutelud orienteeruvalt kell 18.30. K-E [eel]AF logo
Algusega kell 19.00 annab kontserdi pärimusmuusikatrio Lepaseree!

Kuna tegemist on Eesti Maanteemuuseumiga, siis võib kindel olla, et päeva jooksul jagub tegevusi nii suurtele kui väikestele!

Sündmusel osalemine on tasuta ning kaasa peab võtma vaid helged mõtted ja kiuslikud küsimused!

Värskeim info samanimelisel Facebooki sündmuse lehel.


 

Kokkuvõtted Üles

Maaelu ala

Maakultuuri ala

Turvalisuse ja julgeoleku ala


 

Festivali ala kaart Üles

[eel]kaart


 

Arvamusfestivali Kagu-Eestis toetavad Üles
Toetajad:

sd
GreensEFAabreviation-en
logogroup_ET_full-color
emm
mnt
charlot
VOL
logo
Adobe Photoshop PDF
KULKA_logo

Partnerid:
pr_logo
postitee_logo
kuhjakurv
Polvamaa
Vorumaa
Valgamaa

 

Meediapartnerid:

Basic CMYK

Põlva Koit

Uma Leht

Postimees

lounaleht


Kava Üles

Püüdes vastata enamuse ootustele on Kagu-Eesti [eel]arvamusfestivali meeskond kokku pannud kolm teemaala, mis puudutavad turvalisuse ja julgeoleku, maaelu ja maakultuuri küsimusi. Igal arutelualal toimub kolm paneeldiskussiooni.

22.juuli
 Turvalisuse ja julgoleku ala – MIKS KEEGI MEID EI PÄÄSTA?
12:00-13:30 Julgolekus ei sõltu meist mitte midagi
Piiriäärse regioonina on kagu-eestlastele oluline julgeolek ja turvalisus. Eelarvamusliku pealkirjaga „Julgeolekus ei sõltu meist midagi“ vestlusringis otsitakse vastust küsimusele, kes kindlustab Eesti julgeoleku. On see ainult kaitseväe, politsei ja teiste jõustruktuuride kohustus või saab igaüks meist selle jaoks panuse anda?

Kes kindlustab Eesti julgeoleku ning kuidas aitab iga kodaniku panus turvatunnet suurendada saab arutada üheskoos Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni, Kaitseliidu ülema brigaadikindrali Meelis Kiili ning kaitseliitlase ja Ukraina Päeviku autori Igor Taroga.

Paneeli arutelu veab Setomaa juurtega tuntud näitleja, luuletaja ja kaitseliitlane Merca ehk Merle Jääger.

 14:00-15:30 Kõik rikuvad liikluseeskirju nagunii, sest natuke ju võib
Pealkirjas kõlavat argumenti on ilmselt paljud kuulnud. Liikluskultuurile keskenduv teemablokk küsib, miks inimesed kihutavad ning kuidas muuta olukorda liikluses ohutumaks.

Kas piisab ainult kõrgematest trahvidest?

Liikluskultuurile keskenduvas paneelis saavad sõna Eesti Maanteemuuseumi pedagoog Triinu Õispuu, Lõuna prefektuuri operatiivjuht Indrek Koemets, Autolehe tegevtoimetaja Tõnu Korrol ning Maanteeameti peadirektori asetäitja liiklusohutuse ja ühistranspordi alal Meelis Telliskivi.

Vestlust juhib rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakonna nõunik Sulev Valner.

16:00-17:30 Tervishoid saab olla kas kodulähedane või kvaliteetne
Esimene paneel laveerib arstiabi kättesaadavuse ja kvaliteedi vahel ning proovib jõuda selguseni, kuidas võiks tervishoid maapiirkondades korraldatud olla. Mitmest haiglast Eestile piisaks? Kui lähedal peaks olema erialaarst?

Tervishoiu koduläheduse ja kvaliteedi teemadel räägivad Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliiniku juhataja Vallo Tillmann, Lõuna-Eesti Haigla juhatuse liige Arvi VaskKanepi perearst Vaike Meesak ning patsient ja mitme lapse ema Egle Vodi.

Arutelu modereerib Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ulla Preeden

  Maaelu ala – VIIMANE KUSTUTAB TULE
12:30-14:00 Ökoriik-ürgaega tagasi!?
Millised väljavaated maapiirkondadel veel on? Kas Eesti esimeseks ökoriigiks muutmine oleks uusi võimalusi pakkuv lahendus või pöörduksime sellega tagasi ürgaega? Mida peaks väike Eesti tegema, et ökoriigina suureks saada? Kellele ökot vaja on? Kes sellest võidavad või kaotavad?

Ökoriigi paneelis saavad sõna vabamõtleja ja Eesti ökoriigiks saamise propageerija Roy Strider, IT visionäär, Pocopay kaasasutaja ja nutitöökeskuse Suur Muna üks omanikest Linnar Viik, Eesti Põllumeeste Keskliidu juht Vahur Tõnissoo ning kasvatusteadlane ja jätkusuutliku arengu asjatundja Rea Raus.

Arutelu juhib Ulla Preeden.

14:30-16:00 Raha ei ole ja raha ei tule
Kelle käes on raha? Kas EL süsteem toetab maapiirkondade ettevõtlust? Mida saaks teha, et ressursid ei seisaks jõude ja oleksid suunatud sinna, kus neid tegelikult vaja on?

Paneelis hakkavad rahaasjade üle diskuteerima Meremäe vallavanem Rein Järvelill, Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni– ja rahvusvaheliste suhete prorektor Tea Varrak, monetaarblogija Kristjan Andre ja Võru maavanem Andres Kõiv.

Rahaasjadesse aitab selgust luua tuntud Põlvamaa ettevõtja Kuldar Leis.

16:30-18:00 Kõik on läbi
Millal viimasel kagu-eestlasel üle viskab? Kes või mis seda kagu-eestlast ja tema viletsat elu päästaks? Kokkuvõtteks võiks mõelda, mis ja kellele on kõige olulisem – elu- või töökoht, teenused vm?

Maaelu hetkeolukorra ja tuleviku üle arutavad Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen, Eesti Maaülikooli maamajanduse ökonoomika professor Rando Värnik, statistikaameti peadirektor ja põllumajandustegelane Andres Oopkaup ja „Maale elama“ algatuse eestvedaja Ivika Nõgel.

Arutelu suunab Nopri talu peremees Tiit Niilo.

Maakultuuri ala – ÕKS VIIL ELÄSSE MÕTSU VAIHÕL UMMAMUUDU INEMISE
13:00-14:30 Kuis perimüskultuuriga rahha tiini?
Kuidas aitavad põlised oskused-teadmised, kohalik keel ja kombed maapiirkonnas paremini toime tulla? Kas ja kuidas ettevõtluses võib kasutada kohalikku kultuuripärandit? Töö ja töökohad, mis tekivad kultuuripärandi baasilt? Elustiili ettevõtlus või iga hinna eest laienemine? Kas müüa vähe ja kallilt või palju ja odavalt?

Seda, kuidas pärimuskultuur ja raha kokku sobivad, saab arutada koos geograafi Andres Rõigase, Marketing Instituudi tegevjuhi Anu-Mall Naaritsa, Meremäe vallavanema Rein Järvelille ja seto kultuuri eestvedaja Õie Sarvega.

15:00-16:30 Võrokõnõ, mulk vai seto ja vahtsõnõ maalõtulõja – kas saias sõbras?
Lõuna-Eestisse maale elama tulijale on parajaks väljakutseks läbisaamine kohalike põliste elanikega, kel on omad kombed, keelepruuk ja elulaad. Mis tekitab arusaamatusi ja erimeelsusi? Kuidas on „õige“ maal elada? Millal saab võõras omaks? Kas tulija on valmis võtma omaks kohalikud kombed, õppima ära kohaliku keele?

Sõna saavad teleajakirjanik Urmas Vaino, geograaf Rein Ahas, Seto Kongressi Vanemate Kogu peavanem Aarne Leima, Hartsmäe talu peremees Agu Hollo ning Mooska talu perenaine Eda Veeroja Haanjast.

17:00-18:30 Mõista-i ma taad kiilt ei lukõ ei kirota, õigõt kiilt mõista-i kiäki!
Milleks meile võru, mulgi või seto keel? Kas võru, mulgi ja seto keeles on või ei ole võimalik kirjutada ja lugeda? Miks üldse peaks üks inimene võru, mulgi või seto keeles kõnelema, lugema ja kirjutama. Milline on õige võru, seto või mulgi keel? Miks peaks noored inimesed, kes nagunii juba oskavad eesti, inglise ja võibolla mõnda muud keelt, hakkama omavahel veel rääkima võru, mulgi või seto keeles?

Kagu-Eesti põlielanike keelt ja kultuuri aitavad lahti mõtestada muusik Mari Kalkun, kujundaja ning ilmateadustajana tuntud Martin Mileiko, luuletaja ja kultuuritegelane Kauksi Ülle ning Aarne Leima.

Maakultuuri teemaala modereerivad seto kultuuri eestvedaja ja Tallinna Ülikooli õppejõud Annela Laaneots ning Võru Instituudi direktor Rainer Kuuba.


 

Korraldajad  Üles

Ott Rätsep – on Hinni talu noorperemees ja kogukonna aktivist – initsiatiivi Loov Maa üks algatajatest ning MTÜ Postitee juhatuse liige. Mulle meeldiks selline [eel]arvamusfestival, mis huvitub iga üksiku isiku arvamusest, mitte avalikust arvamusest.

Kadri Valner – tuli Tallinnast seitse aastat tagasi üheks aastaks Võrumaale elama ja jäi. Võrumaal elatud aeg andis veendumuse, et kaugtööd on maal võimalik teha ja et ääremaa on väga väärt paik. Nõnda nagu looduseski, kus metsa ja heinamaa piir on kõige liigirikkam, nii on ka inimeste puhul – piiride peal sünnivad kõige viljakamad ideed. Eesti Maanteemuuseumi juhina on Kadri veendunud, et kõik teed kunagi ristuvad ja toovad kokku parimad inimesed ning sisukaimad mõtted.

Igor Taro – on sündinud ja kasvanud Võrus, aga viimased 10 aastat elanud Põlva maakonnas Setomaal. Igor peab maakonnapiire inimeste igapäevaelu seisukohalt tinglikeks ja näeb piirkonna arengu võtit Kagu-Eesti maakondade tugevas ühistöös. Mõte osaleda esimese Kagu-Eesti [eel]arvamusfestivali korraldamises tundus piisavalt intrigeeriv, kuna annab võimaluse suunata üheks päevaks tähelepanu Eesti aktuaalsetele probleemidele nende tekkimiskohas – pealinnast kaugel ääremaal. Igor panustab jõudumööda festivali sisusse ja meediasuhtlusesse.

Britt Vahter ja Eveli Kuklane – on aktiivsed Võrumaa elanikud. [Eel]arvamusfestivali korraldustiimiga liitusid nad selleks, et näidata Eestis elavatele inimestele Kagu-Eesti omapära ja võlusid ning innustada kohalikke arutama läbi [eel]arvamuste selle üle, mis on tõelised väärtused ning kuidas ise läbi oma olemise ja tegemise maailma muuta. Koos Ulla Preedeniga vastutavad nad Kagu-Eesti [eel]arvamusfestivalil maaelulava sisu, korralduse ja heaolu eest.

Ulla Preeden – sündinud ja üles kasvanud Räpinas Põlvamaal. Kuigi õpingud ja tööelu on olnud valdavalt seotud haridus- ja teadusmaailmaga Tartus, siis viimased viis aastat Põlva maavanemana andsid suurepärase võimaluse taas kodumaakonnas tegutseda. Isegi nüüd kui uued väljakutsed viivad mind taas Lõuna-Eesti pealinna, siis minu süda kuulub alati Põlvamaale. Tegelikult kogu Kagu-Eesti väärib enam tähelepanu, väärtustamist ja hoidmist ning [eel]larvamusfestival annab selleks toreda võimaluse.

Annela Laaneots – on sündinud ja kasvanud Mikitamäel, Setomaal. Setomaa ja siinsed inimesed on avaldanud suunavat mõju tema kogu ülejäänud elule, ja hoidnud teda kogukonna kütkes ka siis kui ta ise igapäevaselt kohapeal ei ela. Annela on olnud valitud Setomaa ülembsootskaks ehk setode juhiks, kuulub aastaid ajalehe Setomaa toimetuskolleegiumisse, viis Soome-ugri kultuuripealinn 2015 – Setomaa, Obinitsa kommunikatsioonijuhina kultuuripealinna Eesti Suhtekorralduse Auhind 2015 auhinnasaajate sekka, toimetab Tallinnas oma lastega Seto Laste Koolis. Annela usub Kagu-Eesti potentsiaali ja arvab, et [eel]arvamusfestival aitab kaasa väikeste [eel]arvamuste ümber lükkamisele, mis eemal olijatel võivad Kagu-Eestiga seoses mõtteis olla.

Henari Kamenik – on Kagu-Eesti [eel]arvamusfestivali vabatahtlik kommunikatsiooni ja turunduse alal. Henari lööb kaasa, et saada uusi kogemusi ning olla osaline ühiskondliku mõjuga sündmuse korraldamisest. Ta loodab, et ürituse mõju on pikaaegne ning selle käigus murtakse mõnedki [eel]arvamused Kagu-Eesti kohta. Lisaks leiab Henari, et [eel]arvamusfestivali käigus võiks tekkida mõnus õhkkond, kus lisaks teemaalade esinejate kuulamisele tekiksid spontaansed mõttevahetused ka külastajate endi vahel.

Mai Timmi – on Võrumaal elanud juba kuus aastat. Maaelu edenemise pärast on ta südant valutanud juba alates 2005. aastast, mil asusus tööle Eesti Külaliikumises Kodukant projektijuhi ja koolituste korraldajana. Täna tegeleb Mai vabakutselisena erinevate põnevate projektidega, vabatahtliku tööga Navi külaelu edendamisel ning viib läbi koolitusi. Mail on hea meel, et arvamusfestival on jõudnud Kagu-Eestisse, kuna see on kaasahaarav ja hariv sündmus, mis ilmestab suvist meelelahutuslikku ürituste kava märkimisväärselt. Kagu-Eesti [eel]arvamusfestival võimaldab inimestel kaasa rääkida teemadel, mis on osa meie igapäevaelust.

Lisaks aitavad esimese Kagu-Eesti [eel]arvamusfestivali toimumisele kaasa: Rainer Kuuba, Külli Eichenbaum, Argo Nõmmik, Oliver Tohva, Sulev Valner, Kertu Anni, Einike Mölder, Kermo Küün, Ester Kaasik, Marek Mekk, Taago Väiku, Kalev Lindal, Riinu Räim, Liina Kukk ja Mati Ruul.


Küsi julgelt lisainformatsiooni Üles

Ott Rätsep
Kagu-Eesti [eel]arvamusfestivali eestvedaja
Tel: 5648 4440
E-mail: otto@image.ee

Pressiinfo:

Kertu Anni
Tel: 5887 6870
E-mail: kertu.anni@polvamaa.ee

Kadri Valner
Tel: 528 8104
E-mail: Kadri.Valner@mnt.ee